RIIGIPILVE EESKIRI
1. ÜLDINE JA MÕISTED
1.1. Riigipilve eeskiri (edaspidi eeskiri) reguleerib Riigi Info- ja Kommunikatsioonitehnoloogia Keskuse (RIT) ja tellija (edaspidi koos nimetatud “pooled”) vahelisi suhteid Riigipilve teenuste (teenuse) kasutamisel. Eeskiri on tellijaga sõlmitud koostöökokkuleppe (leping) osaks.
1.2. Käesolevas eeskirjas kasutatakse mõisteid järgnevas tähenduses:
1.2.1. Administraator - Riigipilve kasutaja, kellel on õigus kindlaksmääratud projekti piires tellida teenuste kataloogist (turuplatsilt) peakasutaja või projektihalduri poolt etteantud mahus ressursse ja neid hallata.
1.2.2. Andmed - RIT’le seoses teenuse osutamisega teatavaks saanud tellija, tema töötajate ja muude füüsilisest isikust esindajate isikuandmed, kontaktandmed sideandmed või muud tellijaga
seotud andmed.
1.2.3. Iseteeninduskeskkond (Iseteenindus) - Teenuse veebipõhine tellimis- ja halduskeskkond, mille akrediteeritud kasutajaid tuvastatakse ID-kaardi või mobiil-ID abil, misjärel on tellija poolt volitatud isikutel võimalik kasutada ja hallata teenuseid. Teenuse tellimisega Iseteeninduses nõustub tellija teenustingimustega ning vastava teenuse teenustingimused saavad poolte vahelise lepingu osaks.
1.2.4. Kasutaja - Iseteeninduse kasutaja, füüsiline isik, kellele on antud tellija peakasutaja poolt vastavad õigused tegutsemaks konkreetse tellija konto piires talle määratud kasutajarolli(des) nagu
peakasutaja, projektihaldur või administraator.
1.2.5. Kasutajatugi - Riigipilve kasutajate pöördumiste haldus.
1.2.6. Peakasutaja (Organization owner) - Kasutaja, kes on volitatud tellija poolt kasutama ja
haldama tellija kontot iseteeninduses. Peakasutajale on tellija andnud õiguse tellijale iseteeninduse vahendusel teenuseid tellida.
1.2.7. Projektihaldur (Project manager) - Kasutaja, kellele tellija peakasutaja on andnud õiguse
kindlaksmääratud projekti piires tellida teenuste kataloogist ressursse ja hallata kasutajatest koosnevat projektimeeskonda ning projekti seadeid.
1.2.8. Riigipilv - RIT poolt hallatav pilvekeskkond, mille kaudu on tellijatel võimalik tarbida teenuseid.
1.2.9. Riigipilve koduleht - Veebileht, mis on kättesaadav aadressilt www.riigipilv.ee.
1.2.10. Riigipilve REST API liides - Teenuste kataloogist teenuste tellimiseks ja provisjoneeritud
ressursside haldamiseks mõeldud rakendusliides, mis on realiseeritud kui REST (Representational State Transfer) API (Application Programming Interface, API liides, rakendusliides).
1.2.11. Teenus – Riigipilve kaudu osutatavad info- ja ja kommunikatsioonitehnoloogia teenused, sh infrastruktuur kui teenus (IaaS), platvorm kui teenus (PaaS), tarkvara kui kui teenus (IaaS), riigipilve IT lisa- ja haldusteenused (IaaS, PaaS ja SaaS teenuste planeerimiseks, rakenduste installeerimiseks, konfigureerimiseks, migreerimiseks, (ümber)seadistamiseks, administreerimiseks ja töökorras hoidmiseks, k.a. koolitused, konsultatsioonid ja igapäevane hoidmiseks). Teenuste hulka võib kuuluda erineva turbeastmega teenuseid. Teenuse täpne sisu on kirjeldatud teenustingimustes.
1.2.12. Teenusepakkuja – RIT ja eraõiguslik juriidiline isik või avaliku sektori asutus, RIT ja eraõiguslik juriidiline isik või avaliku sektori asutus, kelle ressursse RIT tellijatele teenuse pakkumiseks on on kaasanud. Teenusepakkuja ressursside kasutamisel sisaldub vajadusel vastav viide ka teenustingimustes. Eeltoodu ei välista ega piir RITi vastutust teenuse pakkumisel tellija ees.
1.2.13. Teenustingimused - Riigipilve spetsiifilist teenust ja selle kasutamise tingimusi kirjeldav dokument, mis on kinnitatud RIT direktori poolt ja avalikustatud Riigipilve kodulehel. Teenustingimused kohalduvad tellijale alates konkreetse teenuse iseteeninduses tellimisega.
1.2.14. Teenuste kataloog (Service Store või Marketplace) – Iseteeninduses tellijale pakutavate teenuste nimekiri. Täpsem info teenuste kataloogi võimaluste kohta on kättesaadav Riigipilve kodulehelt.
1.2.15. Teenuse mittevastavus (Rike) - Teenusele seatud käideldavusnõuete mitte täitmine. Iga teenuse käideldavusnõuded on kirjeldatud vastava teenuskohastes tingimustes.
1.2.16. Tellija - Riigipilve teenus on suunatud Riigipilve teenus on suunatud riigiasutustele ja kokkuleppel kohaliku omavalitsuse üksuse asutustele, riigi asutatud sihtasutustele, avalik-õiguslikele juriidilistele isikutele ja avalikke ülesandeid täitvatele eraõiguslikele juriidilistele isikutele ulatuses, mis on seotud vastavate avaliku ülesannete täitmisega. Seejuures saab Riigipilve teenust kasutada otse või tellija teenindava teenusepakkuja kaudu.
1.3. Eraldi määratlemata termineid kasutatakse õigusaktides sätestatud tähenduses ja selle puudumisel tavatähenduses.
2. LEPINGU SÕLMIMINE
2.1. RIT kontrollib tellija kvalifitseerumist teenuse kasutajaks põhimääruse alusel.
2.2. Tellija kvalifitseerumise korral saadab RIT lepingu või selle olemasolul muutmise lisa eelnevaks tutvumiseks ja tellijale allkirjastamiseks. Leping reguleerib koos eeskirjaga poolte omavahelisi õiguseid ja kohustusi ning on eelduseks spetsiifilise teenusega liitumiseks. Tasu arvestamine algab hetkest, mil tellija tellib teenuste kataloogist teenuseid.
2.3. Lepingu sõlmimise järgselt kohustub tellija määrama oma esmase peakasutaja(d), edastades selleks RIT’le vastava volikirja, milles on määratud peakasutaja(de)ks nimetatud isiku ees- ja perekonnanimi, isikukood, telefoni nr, e-post, ametinimetus. Peakasutaja(te) volitused lõppevad koos lepingu lõppemisega. Peakasutaja(te) ennetähtaegsest volitus(t)e lõppemisest teavitab tellija RITi kirjalikult.
2.4. RIT edastab pärast peakasutaja volituse saamist nimetatud isiku e-postile kutse iseteeninduse kasutamiseks.
3. TEENUSTE OSUTAMISE PÕHITINGIMUSED
3.1. Tellijal on õigus kasutada teenust vastavalt oma soovidele ja vajadustele, lähtudes lepingus, eeskirjas ja teenustingimustes toodust.
3.2. RIT’l on õigus peatada või piirata teenuse osutamine tellijale, kui
3.2.1. Tellija teenust kasutades rikub kolmandate isikute õigusi. Vaidluse korral rikkumise olemasolu kohta on RIT’l õigus peatada teenuse osutamine kuni vaidluse lõpliku lahendamiseni tellija ja kolmanda isiku vahel.
3.2.2. RIT’st mittesõltuvate asjaolude tõttu (nt rünne tellija vastu) võivad oluliselt olla häiritud RITi teiste tellijate teenused ning kui vastavat mõju ei ole mõistlikult võimalik kõrvaldada tellijaid vähem koormavate meetmetega.
3.3. Tellija kohustub kasutama teenuste kataloogist saadaolevaid teenuseid vastavuses tellitud teenuse tehniliste parameetritega ning vajadusel tellima teenuseid ja/või teenuse kasutusressurssi iseteenindusest juurde.
3.4. Kui tellija ja RIT ei ole kirjalikult lepingus kokku leppinud teisiti, kohustub tellija teenust või selle raames pakutavaid kasutusvõimalusi ja -õigusi (sh litsentse) mitte edasi müüma või mistahes viisil edasi andma või kolmandatele isikutele kasutust võimaldama (sh ka osaliselt).
3.5. Teenuse raames tarkvara kasutamisel kohustub tellija tagama, et tarkvara kasutatakse õiguspäraselt ja kooskõlas kehtestatud tingimustega. Tellija võimaldab RIT’le, tarkvara tootjale või nende poolt määratud kolmandatele isikutele vajaliku juurdepääsu ja info andmise tarkvara õiguspärase kasutuse kontrollimiseks. Nimetatud kontrolli teostatakse selliselt, et teenuse ja/või tarkvara tavapärane kasutus ei oleks asjatult häiritud. Tarkvara õigusvastase kasutuse näol on tegemist olulise lepingu rikkumisega.
3.6. Mis tahes põhjusel lepingu lõppemisel või üles ütlemisel toimub tellija andmete ülekandmine RIT’le mittekuuluvatele infotehnoloogilistele seadmetele üksnes tellija poolt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ja tähtaegselt esitatud tellimuse alusel ja tellija kulul, kui pooled ei ole kokku leppinud teisiti. Nimetatud tellimus tuleb RIT’le esitada enne lepingu lõppemist või kui see pole võimalik, siis hiljemalt 14 (neljateistkümne) kalendripäeva jooksul lepingu lõppemisest (info@rit.ee või iseteeninduses).
3.7. Riigipilve teenuse kasutamine eeldab pooltelt omavahelise võrguühenduse olemasolu, mis vaikimisi on lahendatud üle avaliku andmesidevõrgu.
3.8. Iseteeninduse kasutamiseks on vajalik tootja poolse toega tarkvaraversiooniga veebilehitseja.
3.9. Riigipilves hoiustatavatele tellija andmetele teenusepakkuja poolt andmevarundust ei tehta, kui pooled pole kokku leppinud teisiti.
3.10. Riigipilves tellija poolt hoiustatavate süsteemide ja selle halduse alla jäävate süsteemi osade turvameetmete rakendamise eest vastutab ainuisikuliselt ja igas olukorras tellija.
3.11. Tellijale pakutavatele teenustele, millede loetelu on Riigipilve iseteeninduskeskkonnas teenuste kataloogis, rakenduvad eraldi teenustingimused.
3.12. Teenusepakkuja võib teenuste kataloogis toodud teenuseid ajas edasi arendada. Täpsem info teenuste kataloogis pakutavast ja nendega seotud muudatustest avaldatakse Riigipilve kodulehel.
3.13. Riigipilve teenuste kataloogis avaldatud teenuste tellimine ja Riigipilve ressursside haldus toimub Riigipilve iseteeninduses.
3.14. Masinliidestused Riigipilve REST API liidesega on lubatud.
3.15. Riigipilve riistvara on majutatud ISKE H turbeastme nõuetele vastavates andmekeskustes.
3.16. Riigipilve enda infrastruktuuri ja platvormi teenusega seotud riist- ja tarkvara on paigaldatud ja hallatud vastavalt ISKE H turbeastme nõuetele.
3.17. RIT rakendab organisatsioonilisi, füüsilisi ja infotehnoloogilisi turvameetmeid Riigipilve teenusega seotud taristule ja teenustele ning nende haldamisele.
3.18. Riigipilve teenuse kasutamisel vastutab tellija enda poolt avalikku võrku jagatud teenuste (sh andmed) turvalisuse tagamise eest. Selleks rakendab tellija asjakohaseid organisatsioonilisi ja infotehnoloogilisi turvameetmeid. Muu hulgas võib see hõlmata alljärgnevaid toiminguid:
3.18.1. igapäevaneigapäevane haldamine, sh korrapärane operatsioonisüsteemi ja rakenduste turvapaikamine;
3.18.2. korrapärane korrapärane varundamise ja taaste;
3.18.3. kõrgkäideldavuse realiseerimine;
3.18.4. ärirakenduste ärirakenduste monitooring.
3.19. Pooled kohustuvad hoiduma igasugusest tegevusest, mis segab (või võib segada) või takistab (või võib takistada) või rikub (või võib rikkuda) teise osapoole süsteemi, taristu või sidevõrgu turvalisust. Sealhulgas peavad pooled hoidma oma taristus jooksvat tarkvara, millel on tootja poolne tugi.
3.20. Riigipilve teenuste kataloogis pakutavate teenuste käideldavusnäitajad on esitatud teenustingimustes.
3.21. Riigipilve välisvõrgu käideldavus on sõltuvuses välisvõrgu teenusepakkujatest. Vaikimisi on välisvõrgu ühendus riigiasutuste andmesidevõrgu (riigivõrk) kaudu. Vajaduse korral on võimalik kokku leppida välisvõrgu ühenduse erilahenduses.
4. JUURDEPÄÄS TEENUSE KASUTAMISEKS
4.1. Tellijal ei ole iseseisvalt füüsilist juurdepääsu Riigipilve majutuskeskkonnale.
4.2. Tellijal on võimalus juurde tellida eraldi IP ühenduse põhine privaatligipääs Riigipilve ja oma ressursside vahel, kaasaarvatud privaatse või avaliku võrguteenuse pakkuja ressurssi kaasates.
4.3. Lepingu sõlmimisel edastab tellija RIT’le oma võrgulüüside IP aadressid ja/või nende vahemikud (võrgumaskid), mille kaudu hakatakse iseteenindust kasutama.
4.4. Teenuste kataloogist teenuste tellimine ja haldamine toimub iseteeninduse või Riigipilve REST API liidese kaudu üle avaliku võrgu, kuid sealjuures on liideste ligipääs piiratud eelnevalt registreeritud tellija võrgulüüside IP aadresside ja/või nende vahemikega.
4.5. Iseteeninduse kasutamiseks tuvastatakse kasutajaid isikukoodi põhiselt ID-kaardi või Mobiil-ID abil.
4.6. Riigipilve REST API liides tuvastab kasutajaid identsustõendi (token) abil, mis on genereeritud kasutaja poolt iseteeninduses.
4.7. Tellija peakasutaja saab iseteenindusele juurdepääsu RIT’lt vastavalt punktile 2.4. Tellija peakasutaja haldab enda asutuse kasutajate iseteeninduse ligipääse.
4.8. Lepingu lõppemisel lõppevad kasutajate volitused tellija konto juures.
4.9. RIT sulgeb kasutaja(te) iseteeninduse kasutajaõigused ja kustutab tellija andmed 1 (ühe) kalendrikuu möödumisel pärast viimase kehtinud lepingu lõppemist, kui ei ole kokku lepitud teisiti.
4.10. Tellija ja kasutajate suhtlus RIT’ga toimub üldjuhul iseteeninduse vahendusel. Erandjuhtudel, näiteks välisvõrgu teenuse katkemisel, kui iseteenindus ei ole kättesaadav, toimub teenuse kohta informatsiooni jagamine peakasutajale kasutajatoe poolt. Teistele kasutajatele väljastatakse informatsiooni teenuse toimepidevuse kohta minimaalselt (nt teenuse taastumine).
5. PEAKASUTAJA ÕIGUSED JA KOHUSTUSED
5.1. Peakasutajal on õigus kasutada iseteenindust, tellida ja hallata selle kaudu teenuste kataloogis saadaolevaid teenuseid ning tellija kontot (ehk pääseda ligi organisatsiooni töölauale).
5.2. Peakasutajal on õigus tellija konto juurde kutsuda/akrediteerida kasutajaid ja määrata neile kasutajarollid ning töölaudade ligipääsud – peakasutaja roll tellija konto (ehk organisatsiooni töölaua) juures ja projektihalduri / administraatori rollid organisatsiooniga seotud projektide töölaudade juures.
5.3. Peakasutajal on õigus volitada kasutajaid haldama tellitud teenuseid ja nende ressursse, jäädes vastutavaks kasutaja tegevuse eest.
5.4. Peakasutajal on õigus volitada projektihaldureid kindlaksmääratud projekti(de) juures tellima ja haldama teenuste kataloogist saadaolevaid teenuseid ning koostama projektimeeskonda eelnevalt peakasutaja poolt tellija konto juures akrediteeritud kasutajatest.
5.5. Kasutajad kohustuvad mitte vahendama või võimaldama tellija projektidega mitteseotud kolmandatele isikutele juurdepääsu iseteenindusele.
6. MITTEVASTAVUSTE KÕRVALDAMINE JA PLANEERITUD TÖÖD
6.1. Riigipilve kasutajatugi võtab vastu kasutajate pöördumisi ööpäevaringselt esmalt iseteeninduse vahendusel ja/või Riigipilve kodulehel näidatud kontaktide kaudu.
6.2. RIT teeb omalt poolt mõistlikult vajaliku teenuse töökindluse tagamiseks, kuid teenuse olemusest tulenevalt ei saa mittevastavusi täielikult välistada. RIT ei vastuta punktis 9.5 nimetatud mittevastavuste eest, mis tulenevad kolmandate isikute tegevusest/tegevusetusest.
6.3. Tellija teavitab viivitamatult iseteeninduse vahendusel teenuse kasutamisel tekkinud mittevastavustest Juhul, kui iseteenindus ei toimi, võtab tellija/kasutaja ühendust kasutajatoega e-post: kasutajatugi@riigipilv.ee või telefoniga 699 1144 ja teatab oma nime, ettevõtte nime, projekti nime ning edastab mittevastavuse kirjelduse.
6.4. RIT teavitab tellija teenuse kasutamisel asetleidvatest mittevastavustest (üldjuhul peakasutaja kaudu), saates vastavasisulise teate tellija poolt soovitud kanali kaudu.
6.5. Telefoni teel antakse teenuse toimimise kohta detailset infot ainult tellija lepingulisele esindajale või peakasutajale, kes tuvastatakse isikukoodi alusel. Väljastatav info on piiratud vastava tellija esindaja volitustega. Mittevastavuse lõppemisest teavitatakse e-postiga kasutajat, kes on mittevastavuse teate esitanud.
6.6 Teenuse mittevastavuse kestuse arvestamine algab selle teatamisest tellija poolt.
6.7 RIT kõrvaldab teenuste mittevastavused mõistliku tähtaja jooksul vastavalt tellija poolt tellitud teenuse teenustingimustes sätestatule.
6.8. RIT’le kuuluvate seadmete ja teenuste hooldamisega seotud mittevastavuste kõrvaldamisega seotud kulud kannab RIT.
6.9. Teenuse mittevastavuseks ei loeta tellija enda tegevuse või tegevusetuse tõttu tekkinud asjaolu, samuti tellija poolt lepingust tulenevate kohustuste või eeltingimuste mittenõuetekohast täitmist.
6.10. Planeeritud töödest teavitab RIT tellijat iseteeninduse vahendusel ja/või peakasutaja e-posti vahendusel 3 (kolm) tööpäeva ette.
6.11. RIT’l on õigus teostada Riigipilve teenuse planeeritud töid viisil, mis häirib minimaalselt teenuse kasutamist. Planeeritud töödest teavitavad pooled lepingus märgitud kontaktisikule. Kirjalikus teavituses peab sisalduma info planeeritud töö aja, iseloomu, võimaliku kestuse ja RITi spetsialisti kaasamise vajaduse kohta.
6.12. Planeeritud töödest tingituna võib planeeritud tööde teostamise ajal teenuse toimimises esineda häireid, mida ei loeta teenuse mittevastavuseks.
7. ARVELDAMINE
7.1. Tellija tasub teenuse eest lepingu alusel vastavalt teenustingimustele ja eeskirjale. Teenuse eest tasumisele kuuluv summa sõltub arveldusperioodil kasutatud teenuste ja nende parameetrite mahust.
7.2. Arvestus toimub vastavalt teenustingimustele kas päeva või kalendrikuu põhiselt.
7.3. Päevapõhise maksumusega teenustel on päevase kasutustasu kujunemise aluseks antud päeva jooksul valitud kõrgeim hind. Päevapõhised kasutustasud summeeritakse kuuarveks kokku.
7.4. Arve koostamise aluseks olev informatsioon on kättesaadav tellija peakasutajale iseteeninduses.
7.5. Häired teenuse kasutamisel ei vabasta tellijat kohustusest teenuse eest tasuda, välja arvatud juhul, kui pooled on teisiti kokku leppinud.
7.6. Kui tellija poolt lepingu alusel kasutatavate litsentside litsentsiandja muudab RIT’st sõltumatult litsentsitasusid, teavitab RIT vastavast muudatusest esimesel võimalusel tellijat. Litsentsiandja poolsest litsentsitasude muutmisest tulenevalt on RIT’l õigus vastavalt muuta ka tellija poolt RIT’le tasumisele kuuluvat summat litsentside kasutamise eest. Poole nõudel vormistatakse vastav muudatus kirjalikult.
8. KONFIDENTSIAALSUS
8.1. Lepingu täitmise käigus poolele teise poole kohta teatavaks saanud informatsioon on konfidentsiaalsed ega kuulu avaldamisele/edastamisele kolmandatele isikutele ilma teise Poole kirjalikus vormis nõusolekuta, välja arvatud juhul, kui avaldamise/edastamise kohustus tuleneb õigusaktist.
8.2. Konfidentsiaalseks loetakse kogu sellist informatsiooni, mis pooltele ei ole teatavaks saanud ilma lepingut sõlmimata ja/või täitmata, mis ei ole avalik ning mille konfidentsiaalsena hoidmise vastu on poolel põhjendatud ja äratuntav huvi. Muuhulgas on selliseks informatsiooniks teise poole poolt kasutatavad töömeetodid, oskusteave ning lepingu täitmiseks kasutatud tehnilised lahendused, protsessid, süsteemid ja muu taoline, millised neid kasutav pool on ise välja töötanud või mis on tema tellimusel välja töötatud.
8.3. Kumbki pool on viivitamatult kohustatud teist poolt informeerima kõikidest konfidentsiaalsusnõuete rikkumise juhtudest.
8.4. Kui poole tahte vastaselt saab konfidentsiaalne info teatavaks kolmandale isikule, kohustub vastav pool viivitamatult võtma kasutusele vajalikud abinõud rikkumise lõpetamiseks ja edasise kahju ärahoidmiseks ning teavitama sellest teist poolt (sh rikkumisega seotud asjaoludest) ja edasiste rikkumiste ärahoidmiseks kasutusele võetud meetmetest.
8.5. Konfidentsiaalsuse nõue kehtib kogu lepingu kehtivusaja jooksul ning kehtib tähtajatuna ka peale lepingu lõppemist, kui pooled ei ole lepingus kokku leppinud teistsuguses tähtajas.
8.6. Pooltel on õigus kasutada lepingu täitmise käigus omandatud oskusteavet ja kogemust.
8.7. RIT võib lepingu sõlmimise fakti kasutada referentsi eesmärgil. Lepingu objekti täpsemat kirjeldust võib avaldada ainult tellija eelneval kirjalikus või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis antud nõusolekul.
9. VASTUTUS
9.1. Tellija vastutab lepingutest tulenevate kohustuste rikkumisega RIT’le tekkinud kahju eest, sh kahju eest, mille on põhjustanud tellija asemel teenust kasutanud kasutaja või kolmas isik. Juhul, kui tellija õigusvastase tegevuse tulemusena (sh kolmanda isiku ees võetud kohustuse mittetäitmisel) pööratakse kolmanda isiku nõuded RIT vastu, hüvitab tellija RIT’le ka sellega seoses tekkinud kahju.
9.2. RIT’i poolse lepingu rikkumise, sh teenuse mittevastavuse korral, on tellijal õigus nõuda talle vastava rikkumisega tekitatud otsese varalise kahju hüvitamist, kuid mitte rohkem kui summas, mis vastab rikkumisega seotud konkreetse teenuse ühe kuu kuutasule. Nimetatud piirangut ei kohaldata tahtlikult või raske hooletuse tulemusena tekitatud kahju hüvitamisele. RIT ei ole vastutav muude tellijal tekkida võivate kahjude eest ega ole muuhulgas kohustatud hüvitama saamata jäänud tulu, katkenud äritegevusega seotud kulu või kasumi vähenemist, äriühingu osa või aktsia või ettevõtte väärtuse vähenemist või muid sarnaseid kahjusid.
9.3. Poolt peab esitama kahju hüvitamise nõude teisele poolele hiljemalt 1 (ühe) kuu jooksul arvates hetkest, kui ta nõude esitamise aluseks olevast asjaolust teada sai või pidi teada saama. Selle tähtaja järgimata jätmisel kaotab poolt õiguse vastavasisulise nõude esitamiseks.
9.4. RIT ei vastuta lepingu ja/või teenustingimuste rikkumise eest, kui tellijast tulenevatel põhjustel ei saa tellija kasutada sellist teenust mis on vastava teenuse kasutamise eelduseks. Kui tellija on teenuse kasutamise eelduseks oleva teenuse või tehnilise võimaluse kasutamiseks iseseisvalt kolmanda isikuga sõlminud lepingu, ei vastuta RIT tellija ees teenuse mittevastavuse eest ja seda ka juhul, kui antud teenust või tehnilist lahendust ei saa kasutada kolmandast isikust tulenevatel põhjustel.
9.5. RIT ei vastuta muuhulgas:
9.5.1. katkestuste (sh elektrikatkestuse), rikete (sh sideliinide rikete), häirete, müra või informatsiooni edastamisviivituste eest asjaoludel, mis ei sõltu RIT’st või mille vältimiseks rakendas RIT mõistlikult võimalikke meetmeid;
9.5.2. tellija informatsiooni, andmete, andmekandjate või andmebaaside hävimise, kahjustumise, muutmise, vääresituse, kadumise eest põhjustel, mis leiavad aset tellija tegevuse või tegevusetuse tulemusena (sh tellija poolt organisatsiooniliste, füüsiliste ja infotehnoloogiliste turvameetmete rakendamata jätmisega) või asjaoludel, mis ei sõltu RIT’st või mille vältimiseks rakendas RIT mõistlikult võimalikke meetmeid;
9.5.3. volitamata isikute ligipääsu eest tellija infomatsioonile või andmetele või nende muutmise eest selleks volitamata isikute poolt viisil või asjaoludel, mis ei sõltu RIT’st, või mille vältimiseks rakendas RIT mõistlikult võimalikke meetmeid;
9.5.4. RIT’le kuuluvates seadmetes/süsteemides hoitava ning teenuse kasutamisel avalikustatava või edastatava tellijale kuuluva või tellija poolt hallatava informatsiooni või andmete sisu, usaldusväärsuse, tõesuse või kvaliteedi eest.
10. KÜPSISTE KASUTAMINE ISETEENINDUSKESKKONNAS
10.1. Riigipilve iseteeninduses on kasutusel küpsiste tehnoloogia. Küpsised (cookies) on väikesed tekstifailid, mis iseteeninduse serveri kaudu laetakse kasutaja arvutisse. Selle tulemusena saab veebilehitseja edastada küpsise info igal iseteeninduse kasutuskorral iseteenindusele tagasi, eesmärgiga võimaldada sama kasutaja äratundmine ilma teda identifitseerimata (anonüümselt) ning pakkuda kasutajale personaalset ja mugavamat iseteeninduse kasutuskogemust.
11. ISIKUANDMETE TÖÖTLEMINE
11.1. Mõlemad pooled tagavad oma tegevuses vastavuse kohalduvatele andmekaitse nõuetele ja poolte vahel sõlmitud lepingule.
11.2. Teenuse osutamise raames ei pruugi RIT olla teadlik, et teenusteenuse osutamisega kaasnevalt toimub tellija nimel isikuandmete töötlemine, mille osas on RIT käsitletav andmete volitatud töötlejana. Sellest tulenevalt on tellijal kohustus RITi sellest teavitada, edastades vastavasisulise informatsiooni aadressile andmekaitse@rit.ee.
11.3. Juhul, kui RIT on volitatud töötleja rollis, sõlmivad pooled eraldi andmetöötluslepingu, mis sätestab RIT ja tellija vahelised õigused ja kohustused isikuandmete kaitse ja turvalisuse tagamiseks olukorras, kus RIT poolt tellijale teenuste osutamisel on RIT volitatud töötleja ja tellija vastutava töötleja rollis.
12. EESKIRJA JA TEENUSTINGIMUSTE JÕUSTUMINE JA MUUTMINE
12.1. Käesolev Riigipilve eeskiri kehtib tagasiulatuvalt alates 02.03.2022.
12.2. Eeskirja ja teenustingimusi on RIT’l õigus igal ajal ühepoolselt muuta tulenevalt õigusaktidest või tavadest, riikliku institutsiooni otsusest, ettekirjutusest või jõustunud kohtuotsusest, teatud valdkonna või teenuste tehnilisest või sisulisest arengust, tellijatele teenuste kasutamiseks täiendavate või paremate võimaluste loomisest või vajadusest täpsustada teenuse osutamise või kasutamisega seotud asjaolusid ning lähtuvalt majanduslikest vajadustest. Samuti võib teenustingimustes hinda muuta kui selle kehtestamise ajaga võrreldes on muutunud nende mis tahes kehtestamise aluseks olnud tingimused või tegutsemise keskkonnaga seotud asjaolud (nt tööjõu- või muud sisendkulud, teenuse ulatus, parameetrid või sisu, üldine turusituatsioon jne) või vastava tasumäära kehtestamise ajast on möödunud rohkem kui 2 (kaks) aastat või ilmnevad muud olulised asjaolud, mille esinemise tõttu on hinnamuudatus vajalik ja põhjendatud.
12.3. RIT teatab tellijale e-kirjaga või läbi iseteeninduskeskkonna vähemalt 1 (kuu) kuu ette eeskirja ja teenustingimuste muutmisest, mis muudavad otseselt olemasolevate tellijate teenuse lepingu tingimusi. Muudetud eeskiri ja teenustingimused avalikustab RIT Riigipilve kodulehel.
13. RAKENDUSSÄTTED
13.1. Kui leping on sõlmitud enne 02.03.2022, rakendub tellijale uus eeskiri 1 kuu möödumisel tellija teavitamisest RIT poolt ja eeskirja Riigipilve kodulehel avaldamisest.
1.1. Riigipilve eeskiri (edaspidi eeskiri) reguleerib Riigi Info- ja Kommunikatsioonitehnoloogia Keskuse (RIT) ja tellija (edaspidi koos nimetatud “pooled”) vahelisi suhteid Riigipilve teenuste (teenuse) kasutamisel. Eeskiri on tellijaga sõlmitud koostöökokkuleppe (leping) osaks.
1.2. Käesolevas eeskirjas kasutatakse mõisteid järgnevas tähenduses:
1.2.1. Administraator - Riigipilve kasutaja, kellel on õigus kindlaksmääratud projekti piires tellida teenuste kataloogist (turuplatsilt) peakasutaja või projektihalduri poolt etteantud mahus ressursse ja neid hallata.
1.2.2. Andmed - RIT’le seoses teenuse osutamisega teatavaks saanud tellija, tema töötajate ja muude füüsilisest isikust esindajate isikuandmed, kontaktandmed sideandmed või muud tellijaga
seotud andmed.
1.2.3. Iseteeninduskeskkond (Iseteenindus) - Teenuse veebipõhine tellimis- ja halduskeskkond, mille akrediteeritud kasutajaid tuvastatakse ID-kaardi või mobiil-ID abil, misjärel on tellija poolt volitatud isikutel võimalik kasutada ja hallata teenuseid. Teenuse tellimisega Iseteeninduses nõustub tellija teenustingimustega ning vastava teenuse teenustingimused saavad poolte vahelise lepingu osaks.
1.2.4. Kasutaja - Iseteeninduse kasutaja, füüsiline isik, kellele on antud tellija peakasutaja poolt vastavad õigused tegutsemaks konkreetse tellija konto piires talle määratud kasutajarolli(des) nagu
peakasutaja, projektihaldur või administraator.
1.2.5. Kasutajatugi - Riigipilve kasutajate pöördumiste haldus.
1.2.6. Peakasutaja (Organization owner) - Kasutaja, kes on volitatud tellija poolt kasutama ja
haldama tellija kontot iseteeninduses. Peakasutajale on tellija andnud õiguse tellijale iseteeninduse vahendusel teenuseid tellida.
1.2.7. Projektihaldur (Project manager) - Kasutaja, kellele tellija peakasutaja on andnud õiguse
kindlaksmääratud projekti piires tellida teenuste kataloogist ressursse ja hallata kasutajatest koosnevat projektimeeskonda ning projekti seadeid.
1.2.8. Riigipilv - RIT poolt hallatav pilvekeskkond, mille kaudu on tellijatel võimalik tarbida teenuseid.
1.2.9. Riigipilve koduleht - Veebileht, mis on kättesaadav aadressilt www.riigipilv.ee.
1.2.10. Riigipilve REST API liides - Teenuste kataloogist teenuste tellimiseks ja provisjoneeritud
ressursside haldamiseks mõeldud rakendusliides, mis on realiseeritud kui REST (Representational State Transfer) API (Application Programming Interface, API liides, rakendusliides).
1.2.11. Teenus – Riigipilve kaudu osutatavad info- ja ja kommunikatsioonitehnoloogia teenused, sh infrastruktuur kui teenus (IaaS), platvorm kui teenus (PaaS), tarkvara kui kui teenus (IaaS), riigipilve IT lisa- ja haldusteenused (IaaS, PaaS ja SaaS teenuste planeerimiseks, rakenduste installeerimiseks, konfigureerimiseks, migreerimiseks, (ümber)seadistamiseks, administreerimiseks ja töökorras hoidmiseks, k.a. koolitused, konsultatsioonid ja igapäevane hoidmiseks). Teenuste hulka võib kuuluda erineva turbeastmega teenuseid. Teenuse täpne sisu on kirjeldatud teenustingimustes.
1.2.12. Teenusepakkuja – RIT ja eraõiguslik juriidiline isik või avaliku sektori asutus, RIT ja eraõiguslik juriidiline isik või avaliku sektori asutus, kelle ressursse RIT tellijatele teenuse pakkumiseks on on kaasanud. Teenusepakkuja ressursside kasutamisel sisaldub vajadusel vastav viide ka teenustingimustes. Eeltoodu ei välista ega piir RITi vastutust teenuse pakkumisel tellija ees.
1.2.13. Teenustingimused - Riigipilve spetsiifilist teenust ja selle kasutamise tingimusi kirjeldav dokument, mis on kinnitatud RIT direktori poolt ja avalikustatud Riigipilve kodulehel. Teenustingimused kohalduvad tellijale alates konkreetse teenuse iseteeninduses tellimisega.
1.2.14. Teenuste kataloog (Service Store või Marketplace) – Iseteeninduses tellijale pakutavate teenuste nimekiri. Täpsem info teenuste kataloogi võimaluste kohta on kättesaadav Riigipilve kodulehelt.
1.2.15. Teenuse mittevastavus (Rike) - Teenusele seatud käideldavusnõuete mitte täitmine. Iga teenuse käideldavusnõuded on kirjeldatud vastava teenuskohastes tingimustes.
1.2.16. Tellija - Riigipilve teenus on suunatud Riigipilve teenus on suunatud riigiasutustele ja kokkuleppel kohaliku omavalitsuse üksuse asutustele, riigi asutatud sihtasutustele, avalik-õiguslikele juriidilistele isikutele ja avalikke ülesandeid täitvatele eraõiguslikele juriidilistele isikutele ulatuses, mis on seotud vastavate avaliku ülesannete täitmisega. Seejuures saab Riigipilve teenust kasutada otse või tellija teenindava teenusepakkuja kaudu.
1.3. Eraldi määratlemata termineid kasutatakse õigusaktides sätestatud tähenduses ja selle puudumisel tavatähenduses.
2. LEPINGU SÕLMIMINE
2.1. RIT kontrollib tellija kvalifitseerumist teenuse kasutajaks põhimääruse alusel.
2.2. Tellija kvalifitseerumise korral saadab RIT lepingu või selle olemasolul muutmise lisa eelnevaks tutvumiseks ja tellijale allkirjastamiseks. Leping reguleerib koos eeskirjaga poolte omavahelisi õiguseid ja kohustusi ning on eelduseks spetsiifilise teenusega liitumiseks. Tasu arvestamine algab hetkest, mil tellija tellib teenuste kataloogist teenuseid.
2.3. Lepingu sõlmimise järgselt kohustub tellija määrama oma esmase peakasutaja(d), edastades selleks RIT’le vastava volikirja, milles on määratud peakasutaja(de)ks nimetatud isiku ees- ja perekonnanimi, isikukood, telefoni nr, e-post, ametinimetus. Peakasutaja(te) volitused lõppevad koos lepingu lõppemisega. Peakasutaja(te) ennetähtaegsest volitus(t)e lõppemisest teavitab tellija RITi kirjalikult.
2.4. RIT edastab pärast peakasutaja volituse saamist nimetatud isiku e-postile kutse iseteeninduse kasutamiseks.
3. TEENUSTE OSUTAMISE PÕHITINGIMUSED
3.1. Tellijal on õigus kasutada teenust vastavalt oma soovidele ja vajadustele, lähtudes lepingus, eeskirjas ja teenustingimustes toodust.
3.2. RIT’l on õigus peatada või piirata teenuse osutamine tellijale, kui
3.2.1. Tellija teenust kasutades rikub kolmandate isikute õigusi. Vaidluse korral rikkumise olemasolu kohta on RIT’l õigus peatada teenuse osutamine kuni vaidluse lõpliku lahendamiseni tellija ja kolmanda isiku vahel.
3.2.2. RIT’st mittesõltuvate asjaolude tõttu (nt rünne tellija vastu) võivad oluliselt olla häiritud RITi teiste tellijate teenused ning kui vastavat mõju ei ole mõistlikult võimalik kõrvaldada tellijaid vähem koormavate meetmetega.
3.3. Tellija kohustub kasutama teenuste kataloogist saadaolevaid teenuseid vastavuses tellitud teenuse tehniliste parameetritega ning vajadusel tellima teenuseid ja/või teenuse kasutusressurssi iseteenindusest juurde.
3.4. Kui tellija ja RIT ei ole kirjalikult lepingus kokku leppinud teisiti, kohustub tellija teenust või selle raames pakutavaid kasutusvõimalusi ja -õigusi (sh litsentse) mitte edasi müüma või mistahes viisil edasi andma või kolmandatele isikutele kasutust võimaldama (sh ka osaliselt).
3.5. Teenuse raames tarkvara kasutamisel kohustub tellija tagama, et tarkvara kasutatakse õiguspäraselt ja kooskõlas kehtestatud tingimustega. Tellija võimaldab RIT’le, tarkvara tootjale või nende poolt määratud kolmandatele isikutele vajaliku juurdepääsu ja info andmise tarkvara õiguspärase kasutuse kontrollimiseks. Nimetatud kontrolli teostatakse selliselt, et teenuse ja/või tarkvara tavapärane kasutus ei oleks asjatult häiritud. Tarkvara õigusvastase kasutuse näol on tegemist olulise lepingu rikkumisega.
3.6. Mis tahes põhjusel lepingu lõppemisel või üles ütlemisel toimub tellija andmete ülekandmine RIT’le mittekuuluvatele infotehnoloogilistele seadmetele üksnes tellija poolt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ja tähtaegselt esitatud tellimuse alusel ja tellija kulul, kui pooled ei ole kokku leppinud teisiti. Nimetatud tellimus tuleb RIT’le esitada enne lepingu lõppemist või kui see pole võimalik, siis hiljemalt 14 (neljateistkümne) kalendripäeva jooksul lepingu lõppemisest (info@rit.ee või iseteeninduses).
3.7. Riigipilve teenuse kasutamine eeldab pooltelt omavahelise võrguühenduse olemasolu, mis vaikimisi on lahendatud üle avaliku andmesidevõrgu.
3.8. Iseteeninduse kasutamiseks on vajalik tootja poolse toega tarkvaraversiooniga veebilehitseja.
3.9. Riigipilves hoiustatavatele tellija andmetele teenusepakkuja poolt andmevarundust ei tehta, kui pooled pole kokku leppinud teisiti.
3.10. Riigipilves tellija poolt hoiustatavate süsteemide ja selle halduse alla jäävate süsteemi osade turvameetmete rakendamise eest vastutab ainuisikuliselt ja igas olukorras tellija.
3.11. Tellijale pakutavatele teenustele, millede loetelu on Riigipilve iseteeninduskeskkonnas teenuste kataloogis, rakenduvad eraldi teenustingimused.
3.12. Teenusepakkuja võib teenuste kataloogis toodud teenuseid ajas edasi arendada. Täpsem info teenuste kataloogis pakutavast ja nendega seotud muudatustest avaldatakse Riigipilve kodulehel.
3.13. Riigipilve teenuste kataloogis avaldatud teenuste tellimine ja Riigipilve ressursside haldus toimub Riigipilve iseteeninduses.
3.14. Masinliidestused Riigipilve REST API liidesega on lubatud.
3.15. Riigipilve riistvara on majutatud ISKE H turbeastme nõuetele vastavates andmekeskustes.
3.16. Riigipilve enda infrastruktuuri ja platvormi teenusega seotud riist- ja tarkvara on paigaldatud ja hallatud vastavalt ISKE H turbeastme nõuetele.
3.17. RIT rakendab organisatsioonilisi, füüsilisi ja infotehnoloogilisi turvameetmeid Riigipilve teenusega seotud taristule ja teenustele ning nende haldamisele.
3.18. Riigipilve teenuse kasutamisel vastutab tellija enda poolt avalikku võrku jagatud teenuste (sh andmed) turvalisuse tagamise eest. Selleks rakendab tellija asjakohaseid organisatsioonilisi ja infotehnoloogilisi turvameetmeid. Muu hulgas võib see hõlmata alljärgnevaid toiminguid:
3.18.1. igapäevaneigapäevane haldamine, sh korrapärane operatsioonisüsteemi ja rakenduste turvapaikamine;
3.18.2. korrapärane korrapärane varundamise ja taaste;
3.18.3. kõrgkäideldavuse realiseerimine;
3.18.4. ärirakenduste ärirakenduste monitooring.
3.19. Pooled kohustuvad hoiduma igasugusest tegevusest, mis segab (või võib segada) või takistab (või võib takistada) või rikub (või võib rikkuda) teise osapoole süsteemi, taristu või sidevõrgu turvalisust. Sealhulgas peavad pooled hoidma oma taristus jooksvat tarkvara, millel on tootja poolne tugi.
3.20. Riigipilve teenuste kataloogis pakutavate teenuste käideldavusnäitajad on esitatud teenustingimustes.
3.21. Riigipilve välisvõrgu käideldavus on sõltuvuses välisvõrgu teenusepakkujatest. Vaikimisi on välisvõrgu ühendus riigiasutuste andmesidevõrgu (riigivõrk) kaudu. Vajaduse korral on võimalik kokku leppida välisvõrgu ühenduse erilahenduses.
4. JUURDEPÄÄS TEENUSE KASUTAMISEKS
4.1. Tellijal ei ole iseseisvalt füüsilist juurdepääsu Riigipilve majutuskeskkonnale.
4.2. Tellijal on võimalus juurde tellida eraldi IP ühenduse põhine privaatligipääs Riigipilve ja oma ressursside vahel, kaasaarvatud privaatse või avaliku võrguteenuse pakkuja ressurssi kaasates.
4.3. Lepingu sõlmimisel edastab tellija RIT’le oma võrgulüüside IP aadressid ja/või nende vahemikud (võrgumaskid), mille kaudu hakatakse iseteenindust kasutama.
4.4. Teenuste kataloogist teenuste tellimine ja haldamine toimub iseteeninduse või Riigipilve REST API liidese kaudu üle avaliku võrgu, kuid sealjuures on liideste ligipääs piiratud eelnevalt registreeritud tellija võrgulüüside IP aadresside ja/või nende vahemikega.
4.5. Iseteeninduse kasutamiseks tuvastatakse kasutajaid isikukoodi põhiselt ID-kaardi või Mobiil-ID abil.
4.6. Riigipilve REST API liides tuvastab kasutajaid identsustõendi (token) abil, mis on genereeritud kasutaja poolt iseteeninduses.
4.7. Tellija peakasutaja saab iseteenindusele juurdepääsu RIT’lt vastavalt punktile 2.4. Tellija peakasutaja haldab enda asutuse kasutajate iseteeninduse ligipääse.
4.8. Lepingu lõppemisel lõppevad kasutajate volitused tellija konto juures.
4.9. RIT sulgeb kasutaja(te) iseteeninduse kasutajaõigused ja kustutab tellija andmed 1 (ühe) kalendrikuu möödumisel pärast viimase kehtinud lepingu lõppemist, kui ei ole kokku lepitud teisiti.
4.10. Tellija ja kasutajate suhtlus RIT’ga toimub üldjuhul iseteeninduse vahendusel. Erandjuhtudel, näiteks välisvõrgu teenuse katkemisel, kui iseteenindus ei ole kättesaadav, toimub teenuse kohta informatsiooni jagamine peakasutajale kasutajatoe poolt. Teistele kasutajatele väljastatakse informatsiooni teenuse toimepidevuse kohta minimaalselt (nt teenuse taastumine).
5. PEAKASUTAJA ÕIGUSED JA KOHUSTUSED
5.1. Peakasutajal on õigus kasutada iseteenindust, tellida ja hallata selle kaudu teenuste kataloogis saadaolevaid teenuseid ning tellija kontot (ehk pääseda ligi organisatsiooni töölauale).
5.2. Peakasutajal on õigus tellija konto juurde kutsuda/akrediteerida kasutajaid ja määrata neile kasutajarollid ning töölaudade ligipääsud – peakasutaja roll tellija konto (ehk organisatsiooni töölaua) juures ja projektihalduri / administraatori rollid organisatsiooniga seotud projektide töölaudade juures.
5.3. Peakasutajal on õigus volitada kasutajaid haldama tellitud teenuseid ja nende ressursse, jäädes vastutavaks kasutaja tegevuse eest.
5.4. Peakasutajal on õigus volitada projektihaldureid kindlaksmääratud projekti(de) juures tellima ja haldama teenuste kataloogist saadaolevaid teenuseid ning koostama projektimeeskonda eelnevalt peakasutaja poolt tellija konto juures akrediteeritud kasutajatest.
5.5. Kasutajad kohustuvad mitte vahendama või võimaldama tellija projektidega mitteseotud kolmandatele isikutele juurdepääsu iseteenindusele.
6. MITTEVASTAVUSTE KÕRVALDAMINE JA PLANEERITUD TÖÖD
6.1. Riigipilve kasutajatugi võtab vastu kasutajate pöördumisi ööpäevaringselt esmalt iseteeninduse vahendusel ja/või Riigipilve kodulehel näidatud kontaktide kaudu.
6.2. RIT teeb omalt poolt mõistlikult vajaliku teenuse töökindluse tagamiseks, kuid teenuse olemusest tulenevalt ei saa mittevastavusi täielikult välistada. RIT ei vastuta punktis 9.5 nimetatud mittevastavuste eest, mis tulenevad kolmandate isikute tegevusest/tegevusetusest.
6.3. Tellija teavitab viivitamatult iseteeninduse vahendusel teenuse kasutamisel tekkinud mittevastavustest Juhul, kui iseteenindus ei toimi, võtab tellija/kasutaja ühendust kasutajatoega e-post: kasutajatugi@riigipilv.ee või telefoniga 699 1144 ja teatab oma nime, ettevõtte nime, projekti nime ning edastab mittevastavuse kirjelduse.
6.4. RIT teavitab tellija teenuse kasutamisel asetleidvatest mittevastavustest (üldjuhul peakasutaja kaudu), saates vastavasisulise teate tellija poolt soovitud kanali kaudu.
6.5. Telefoni teel antakse teenuse toimimise kohta detailset infot ainult tellija lepingulisele esindajale või peakasutajale, kes tuvastatakse isikukoodi alusel. Väljastatav info on piiratud vastava tellija esindaja volitustega. Mittevastavuse lõppemisest teavitatakse e-postiga kasutajat, kes on mittevastavuse teate esitanud.
6.6 Teenuse mittevastavuse kestuse arvestamine algab selle teatamisest tellija poolt.
6.7 RIT kõrvaldab teenuste mittevastavused mõistliku tähtaja jooksul vastavalt tellija poolt tellitud teenuse teenustingimustes sätestatule.
6.8. RIT’le kuuluvate seadmete ja teenuste hooldamisega seotud mittevastavuste kõrvaldamisega seotud kulud kannab RIT.
6.9. Teenuse mittevastavuseks ei loeta tellija enda tegevuse või tegevusetuse tõttu tekkinud asjaolu, samuti tellija poolt lepingust tulenevate kohustuste või eeltingimuste mittenõuetekohast täitmist.
6.10. Planeeritud töödest teavitab RIT tellijat iseteeninduse vahendusel ja/või peakasutaja e-posti vahendusel 3 (kolm) tööpäeva ette.
6.11. RIT’l on õigus teostada Riigipilve teenuse planeeritud töid viisil, mis häirib minimaalselt teenuse kasutamist. Planeeritud töödest teavitavad pooled lepingus märgitud kontaktisikule. Kirjalikus teavituses peab sisalduma info planeeritud töö aja, iseloomu, võimaliku kestuse ja RITi spetsialisti kaasamise vajaduse kohta.
6.12. Planeeritud töödest tingituna võib planeeritud tööde teostamise ajal teenuse toimimises esineda häireid, mida ei loeta teenuse mittevastavuseks.
7. ARVELDAMINE
7.1. Tellija tasub teenuse eest lepingu alusel vastavalt teenustingimustele ja eeskirjale. Teenuse eest tasumisele kuuluv summa sõltub arveldusperioodil kasutatud teenuste ja nende parameetrite mahust.
7.2. Arvestus toimub vastavalt teenustingimustele kas päeva või kalendrikuu põhiselt.
7.3. Päevapõhise maksumusega teenustel on päevase kasutustasu kujunemise aluseks antud päeva jooksul valitud kõrgeim hind. Päevapõhised kasutustasud summeeritakse kuuarveks kokku.
7.4. Arve koostamise aluseks olev informatsioon on kättesaadav tellija peakasutajale iseteeninduses.
7.5. Häired teenuse kasutamisel ei vabasta tellijat kohustusest teenuse eest tasuda, välja arvatud juhul, kui pooled on teisiti kokku leppinud.
7.6. Kui tellija poolt lepingu alusel kasutatavate litsentside litsentsiandja muudab RIT’st sõltumatult litsentsitasusid, teavitab RIT vastavast muudatusest esimesel võimalusel tellijat. Litsentsiandja poolsest litsentsitasude muutmisest tulenevalt on RIT’l õigus vastavalt muuta ka tellija poolt RIT’le tasumisele kuuluvat summat litsentside kasutamise eest. Poole nõudel vormistatakse vastav muudatus kirjalikult.
8. KONFIDENTSIAALSUS
8.1. Lepingu täitmise käigus poolele teise poole kohta teatavaks saanud informatsioon on konfidentsiaalsed ega kuulu avaldamisele/edastamisele kolmandatele isikutele ilma teise Poole kirjalikus vormis nõusolekuta, välja arvatud juhul, kui avaldamise/edastamise kohustus tuleneb õigusaktist.
8.2. Konfidentsiaalseks loetakse kogu sellist informatsiooni, mis pooltele ei ole teatavaks saanud ilma lepingut sõlmimata ja/või täitmata, mis ei ole avalik ning mille konfidentsiaalsena hoidmise vastu on poolel põhjendatud ja äratuntav huvi. Muuhulgas on selliseks informatsiooniks teise poole poolt kasutatavad töömeetodid, oskusteave ning lepingu täitmiseks kasutatud tehnilised lahendused, protsessid, süsteemid ja muu taoline, millised neid kasutav pool on ise välja töötanud või mis on tema tellimusel välja töötatud.
8.3. Kumbki pool on viivitamatult kohustatud teist poolt informeerima kõikidest konfidentsiaalsusnõuete rikkumise juhtudest.
8.4. Kui poole tahte vastaselt saab konfidentsiaalne info teatavaks kolmandale isikule, kohustub vastav pool viivitamatult võtma kasutusele vajalikud abinõud rikkumise lõpetamiseks ja edasise kahju ärahoidmiseks ning teavitama sellest teist poolt (sh rikkumisega seotud asjaoludest) ja edasiste rikkumiste ärahoidmiseks kasutusele võetud meetmetest.
8.5. Konfidentsiaalsuse nõue kehtib kogu lepingu kehtivusaja jooksul ning kehtib tähtajatuna ka peale lepingu lõppemist, kui pooled ei ole lepingus kokku leppinud teistsuguses tähtajas.
8.6. Pooltel on õigus kasutada lepingu täitmise käigus omandatud oskusteavet ja kogemust.
8.7. RIT võib lepingu sõlmimise fakti kasutada referentsi eesmärgil. Lepingu objekti täpsemat kirjeldust võib avaldada ainult tellija eelneval kirjalikus või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis antud nõusolekul.
9. VASTUTUS
9.1. Tellija vastutab lepingutest tulenevate kohustuste rikkumisega RIT’le tekkinud kahju eest, sh kahju eest, mille on põhjustanud tellija asemel teenust kasutanud kasutaja või kolmas isik. Juhul, kui tellija õigusvastase tegevuse tulemusena (sh kolmanda isiku ees võetud kohustuse mittetäitmisel) pööratakse kolmanda isiku nõuded RIT vastu, hüvitab tellija RIT’le ka sellega seoses tekkinud kahju.
9.2. RIT’i poolse lepingu rikkumise, sh teenuse mittevastavuse korral, on tellijal õigus nõuda talle vastava rikkumisega tekitatud otsese varalise kahju hüvitamist, kuid mitte rohkem kui summas, mis vastab rikkumisega seotud konkreetse teenuse ühe kuu kuutasule. Nimetatud piirangut ei kohaldata tahtlikult või raske hooletuse tulemusena tekitatud kahju hüvitamisele. RIT ei ole vastutav muude tellijal tekkida võivate kahjude eest ega ole muuhulgas kohustatud hüvitama saamata jäänud tulu, katkenud äritegevusega seotud kulu või kasumi vähenemist, äriühingu osa või aktsia või ettevõtte väärtuse vähenemist või muid sarnaseid kahjusid.
9.3. Poolt peab esitama kahju hüvitamise nõude teisele poolele hiljemalt 1 (ühe) kuu jooksul arvates hetkest, kui ta nõude esitamise aluseks olevast asjaolust teada sai või pidi teada saama. Selle tähtaja järgimata jätmisel kaotab poolt õiguse vastavasisulise nõude esitamiseks.
9.4. RIT ei vastuta lepingu ja/või teenustingimuste rikkumise eest, kui tellijast tulenevatel põhjustel ei saa tellija kasutada sellist teenust mis on vastava teenuse kasutamise eelduseks. Kui tellija on teenuse kasutamise eelduseks oleva teenuse või tehnilise võimaluse kasutamiseks iseseisvalt kolmanda isikuga sõlminud lepingu, ei vastuta RIT tellija ees teenuse mittevastavuse eest ja seda ka juhul, kui antud teenust või tehnilist lahendust ei saa kasutada kolmandast isikust tulenevatel põhjustel.
9.5. RIT ei vastuta muuhulgas:
9.5.1. katkestuste (sh elektrikatkestuse), rikete (sh sideliinide rikete), häirete, müra või informatsiooni edastamisviivituste eest asjaoludel, mis ei sõltu RIT’st või mille vältimiseks rakendas RIT mõistlikult võimalikke meetmeid;
9.5.2. tellija informatsiooni, andmete, andmekandjate või andmebaaside hävimise, kahjustumise, muutmise, vääresituse, kadumise eest põhjustel, mis leiavad aset tellija tegevuse või tegevusetuse tulemusena (sh tellija poolt organisatsiooniliste, füüsiliste ja infotehnoloogiliste turvameetmete rakendamata jätmisega) või asjaoludel, mis ei sõltu RIT’st või mille vältimiseks rakendas RIT mõistlikult võimalikke meetmeid;
9.5.3. volitamata isikute ligipääsu eest tellija infomatsioonile või andmetele või nende muutmise eest selleks volitamata isikute poolt viisil või asjaoludel, mis ei sõltu RIT’st, või mille vältimiseks rakendas RIT mõistlikult võimalikke meetmeid;
9.5.4. RIT’le kuuluvates seadmetes/süsteemides hoitava ning teenuse kasutamisel avalikustatava või edastatava tellijale kuuluva või tellija poolt hallatava informatsiooni või andmete sisu, usaldusväärsuse, tõesuse või kvaliteedi eest.
10. KÜPSISTE KASUTAMINE ISETEENINDUSKESKKONNAS
10.1. Riigipilve iseteeninduses on kasutusel küpsiste tehnoloogia. Küpsised (cookies) on väikesed tekstifailid, mis iseteeninduse serveri kaudu laetakse kasutaja arvutisse. Selle tulemusena saab veebilehitseja edastada küpsise info igal iseteeninduse kasutuskorral iseteenindusele tagasi, eesmärgiga võimaldada sama kasutaja äratundmine ilma teda identifitseerimata (anonüümselt) ning pakkuda kasutajale personaalset ja mugavamat iseteeninduse kasutuskogemust.
11. ISIKUANDMETE TÖÖTLEMINE
11.1. Mõlemad pooled tagavad oma tegevuses vastavuse kohalduvatele andmekaitse nõuetele ja poolte vahel sõlmitud lepingule.
11.2. Teenuse osutamise raames ei pruugi RIT olla teadlik, et teenusteenuse osutamisega kaasnevalt toimub tellija nimel isikuandmete töötlemine, mille osas on RIT käsitletav andmete volitatud töötlejana. Sellest tulenevalt on tellijal kohustus RITi sellest teavitada, edastades vastavasisulise informatsiooni aadressile andmekaitse@rit.ee.
11.3. Juhul, kui RIT on volitatud töötleja rollis, sõlmivad pooled eraldi andmetöötluslepingu, mis sätestab RIT ja tellija vahelised õigused ja kohustused isikuandmete kaitse ja turvalisuse tagamiseks olukorras, kus RIT poolt tellijale teenuste osutamisel on RIT volitatud töötleja ja tellija vastutava töötleja rollis.
12. EESKIRJA JA TEENUSTINGIMUSTE JÕUSTUMINE JA MUUTMINE
12.1. Käesolev Riigipilve eeskiri kehtib tagasiulatuvalt alates 02.03.2022.
12.2. Eeskirja ja teenustingimusi on RIT’l õigus igal ajal ühepoolselt muuta tulenevalt õigusaktidest või tavadest, riikliku institutsiooni otsusest, ettekirjutusest või jõustunud kohtuotsusest, teatud valdkonna või teenuste tehnilisest või sisulisest arengust, tellijatele teenuste kasutamiseks täiendavate või paremate võimaluste loomisest või vajadusest täpsustada teenuse osutamise või kasutamisega seotud asjaolusid ning lähtuvalt majanduslikest vajadustest. Samuti võib teenustingimustes hinda muuta kui selle kehtestamise ajaga võrreldes on muutunud nende mis tahes kehtestamise aluseks olnud tingimused või tegutsemise keskkonnaga seotud asjaolud (nt tööjõu- või muud sisendkulud, teenuse ulatus, parameetrid või sisu, üldine turusituatsioon jne) või vastava tasumäära kehtestamise ajast on möödunud rohkem kui 2 (kaks) aastat või ilmnevad muud olulised asjaolud, mille esinemise tõttu on hinnamuudatus vajalik ja põhjendatud.
12.3. RIT teatab tellijale e-kirjaga või läbi iseteeninduskeskkonna vähemalt 1 (kuu) kuu ette eeskirja ja teenustingimuste muutmisest, mis muudavad otseselt olemasolevate tellijate teenuse lepingu tingimusi. Muudetud eeskiri ja teenustingimused avalikustab RIT Riigipilve kodulehel.
13. RAKENDUSSÄTTED
13.1. Kui leping on sõlmitud enne 02.03.2022, rakendub tellijale uus eeskiri 1 kuu möödumisel tellija teavitamisest RIT poolt ja eeskirja Riigipilve kodulehel avaldamisest.