Riigipilve infokiri 16.01.2020
Uued teenused Riigipilve teenuste kataloogis (Marketplace)
Riigipilve teenuste kataloogi on lisandunud uued teenused:
- Alates 01.01.2020 on Kubernetes ON teenuste kataloogi vahendusel klientidele valitav. Teenus võimaldab kasutada levinud konteinerplatvormi Riigipilve IaaS ressurssi. Teenuse osutamiseks on kasutusel Rancher-i Kubernetes halduslahendus koos tootjapoolse toega, mis lihtsustab klientide jaoks oluliselt rakendusklastri opereerimist. Kubernetes ON teenusel on kaks paketti: premium ja basic, mille erinevustega saate tutvuda teenusetingimuste ja hinnakirja kaudu.
- Alates
01.01.2020 on Halduspaketid täienenud arendus- ja testkeskkonnale mõeldud
soodsama hinna ja madalama teenustasemega pakettidega. Windows ja
Linux/Unix operatsioonisüsteemide administreerimise pakettidega
saate tutvuda Riigipilve kodulehel:
- Windows
- Alates 01.01.2020 on muutunud Linux/Unix operatsioonisüsteemide administreerimise teenuse (pakett 1 ja pakett 2) hinnad. Uute hindadega saate tutvuda Riigipilve kodulehel.
Ettevalmistamisel uued teenused
- Anname teile teada, et Harku1 saidil on SSD kettaruum kättesaadav testperioodiks. Testperiood kestab kuni 29. veebruarini 2020 ja sellel ajaperioodil kehtib SSD andmesalvestusmahule tavapärane andmesalvestusteenuse hind. Testperioodil ei rakendu SSD kettaruumile tavapärased Riigipilve IaaS ressursi SLA tingimused. Alates 1. märtsist 2020 muutub SSD kettaruum tasuliseks ja hind on 249€ TB/30päeva.
- Objektsalvestusteenus - ISKE H objektipõhine andmesalvestusteenus, kus informatsioonile ligipääs toimub universaalse S3 protokollipõhise programmliidese kaudu ja mille peamine eesmärk on andmete, arhiivide ja varukoopiate hoidmine ning säilitamine. Soovime testperioodiga alustada veebruaris 2020.
- Integreeritud pilvevarundusteenus - võimaldab mugavalt varundada ja taastada Riigipilve IaaS teenuses olevat virtuaalmasinat hüperviisori tasemel. Varundusplaani koostab klient ise. Teenus on eelkõige mõeldud virtuaalmasinate op.süsteemi varundamiseks ja taastamiseks. Eesmärk on alustada testperioodiga veebruari lõpus.
- VPC
otseühendus (Layer 2) – kahe andmekeskuse vaheline tenantite/VPC-de
otseühendus. Teenuse eesmärk on võimaldada kliendile L2 otseühendus
Riigipilve erinevates lokatsioonides paiknevate VPC-de vahel. Teenus
on mõeldud Riigipilve kliendile, kellel on Riigipilves olulise tähtsusega
infosüsteem, mis on teostatud kõrgekäideldavana geograafiliselt erinevatel
Riigipilve VPC-del ning milles asuvate virtuaalmasinate vahel on vaja
otsest L2 IP andmesideühendust.
Meie eesmärk on teha teenus klientidele kättesaadavaks 2020 esimese kvartali lõpuks. - Telia raudvaraline turvamoodul (HSM) - Teenuse raames saab klient kasutada jagatud riistvaralise turvamooduli (HSM) funktsionaalsust turvasertifikaatide ja autentimisvõtmete hoidmiseks. Teenuse tehniline valideerimine on lõpusirgel. Oleme seadnud eesmärgiks teha kliendile teenus kättesaadavaks teenuste kataloogis 2020 esimese kvartali lõpuks.
- TÜ IaaS teenus - RIKS koostöös Tartu Ülikooliga valmistab ette teenust, mille tulemusel saavad kliendid OpenStack pilveplatvormi kasutades:
- paigaldada oma peamiste Riigipilve teenuste kõrval eelkõige testkeskkonnad ja madalamate SLA nõuetega vähem kriitilised süsteemid;
- käivitada eelnevalt ettevalmistatud konfiguratsiooniga virtuaalmasinaid;
- hallata andmesalvestusmahtu (virtuaalseid kettaid), virtuaalketaste tõmmiseid (snapshotid), avalikke IP aadresse, privaatvõrke ja virtuaalmasinate võrgu turvareegleid.
Oleme seadnud eesmärgiks TÜ IaaS teenuse kliendile kasutatavaks teha märtsis 2020.
Muud uudised
- Alates 14.10.19 saab privaatpilve suurust muuta Iseteeninduses täpselt selliseks nagu vaja. See tähendab, et virtuaalse privaatpilve (VPC) tellimuse juures on kliendil võimalik koostada endale sobiv ressursiplaan - sisestades selleks soovitud RAM, CPU tuumade ja kettaruumi kogused. Uus lähenemine on senisest paindlikum. Iseteeninduse kaudu uue VPC tellimisel või olemasoleva suurendamisel on võimalik sisestada sellised ressursi mahud nagu Teil vaja on. VPC suuruse muutmise kohta juhised leiate Iseteeninduses ressursi haldamise kasutusjuhendist.
- IaaS VPC tellimisel on nüüd võimalik määrata privaatvõrgu segmenti terve RFC1928 ulatuses, ehk:
- 10.0.0.0 - 10.255.255.255 (10/8 prefix)
- 172.16.0.0 - 172.31.255.255 (172.16/12 prefix)
- 192.168.0.0 - 192.168.255.255 (192.168/16 prefix)
- KPMG Baltics OÜ viis ajavahemikul 14.10.2019 – 02.12.2019 läbi andmekeskuste ja Riigipilve teenuse osas kolmeastmelise etalonturbe meetmete süsteemi (ISKE) auditi. Audit viidi läbi ISKE moodulite valimi põhjal. Andmekeskustega (seadmemajutuse teenus) oli seotud 15 moodulit ja nendes kokku 441 meedet ning Riigipilvega 16 moodulit, kokku 407 meedet. Auditi tulemusel said nii Riigipilv, kui andmekeskused audiitoritelt kiitva hinnangu. Loe lähemalt Riigipilve blogist.
- Novembri lõpus toimus MKM-i poolt korraldatud koolitus „Pilvekõlbuliku rakenduse muster + Commit --> Live protsess Tööinspektsiooni projekti TeIS näitel“, mille idee sündis Riigipilve häkatonil Sagadis. Koolitust saad järele vaadata siit. Ühtlasi anname teada, et aprilli alguses toimub Kubernetese praktiline seminar. Täpsema info saadame esimesel võimalusel.
- Meil on hea meel teatada, et saame teile esitleda rakenduste
pilvekõlbulikkuse analüüsi.
Esitlus kestab ca 1,5h. Võta meiega ühendust kohtumise kokkuleppimiseks. - Kõikide Riigipilves pakutavate teenustega saate tutvuda siin: https://www.riigipilv.ee/teenused.
Copyright © 2019 Riigi Infokommunikatsiooni SA, All rights reserved. Kui soovid edaspidi infokirjast loobuda, anna meile sellest teada klient@riks.ee